Σάκκαρη: Σούπερ ανατροπή και πρόκριση στα ημιτελικά! (vids-pics)

Η Μαρία Σάκκαρη, παρότι έχασε το πρώτο σετ, επανέκαμψε και νίκησε με 2-1 την Ονς Ζαμπέρ και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του OPEN της Οστράβα.

Η Μαρία Σάκκαρη έχει πάρει φόρα και δεν σταματάει πουθενά. Πανηγυρίζει με υψωμένα χέρια την είσοδο στα ημιτελικά του τουρνουά τένις της Οστράβα.

Η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια κατέβαλε με 2-1 σετ, 3-6, 6-3 και 6-1 σε μία ώρα και σαράντα λεπτά την Τυνήσια, Ονς Ζαμπέρ, που ήταν μέχρι τα μέσα του παιχνιδιού πολύ αξιόμαχη αντίπαλος, έχοντας πάρει το πρώτο σετ.

Κομβικό σημείο της αναμέτρησης το μπρέικ που έκανε η Σάκκαρη στο 6ο γκέιμ του 2ου σετ φέρνοντας το σκορ στο 3-3, καθώς με όπλο το σερβίς ακολούθησαν οκτώ διαδοχικά νικηφόρα, τα οποία αλλάξαν τον συσχετισμό του αγώνα και ώθησαν την Ελληνίδα πρωταθλήτρια στην ανατροπή και την σπουδαία νίκη.

Στον δρόμο για τον τελικό του τουρνουά αντισφαίρισης της Οστράβα, η Μαρία Σάκκαρη θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Βικτόρια Αζαρένκα και θα πραγματοποιηθεί σήμερα το μεσημέρι, περίπου στις 15:00 ώρα Ελλάδας.