Τσιτσιπάς: Eτοιμάζεται για...τελικό με Ναδάλ (vids-pics)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-1 σετ (6-1, 4-6, 7-6) τον Αντρέι Ρούμπλεφ για τη δεύτερη αγωνιστική του ATP finals τένις του Λονδίνου και θα παίξει την Πέμπτη (22:00) στον τελικό με τον Ράφα Ναδάλ για μια θέση στους «4». Στα ημιτελικά ο Τιμ.

Με εμφάνιση πρωταθλητή στην επέτειο της κατάκτησης του ATP Finals 2019, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals 2020 και νίκησε τον Αντρέι Ρούμπλεφ με 2-1.

Πλέον, για να προκριθεί o Τσιτσιπάς, θα χρειαστεί την Πέμπτη να νικήσει τον Ράφα Ναδάλ, με τον Ρούμπλεφ να μένει οριστικά εκτός συνέχειας.

Ο 22χρονος Έλληνας τενίστας μπήκε δυνατά με άριστο σερβίς και άριστη επιστροφή και έκανε το 1-0. Στο δεύτερο σετ, ο Ρούμπλεφ άρχισε να σερβίρει εξαιρετικά και να βάζει δύσκολα στον 22χρονο.

Ο Τσιτσιπάς είχε δύο ευκαιρίες για το μπρέικ στο 3-3, όμως ο Ρώσος σέρβιρε όπως έπρεπε και ισοφάρισε, αφού σε ένα κακό service game του Τσιτσιπά στο 4-5, ο Ρούμπλεφ σημείωσε το μπρέικ με μηδέν και πήρε το σετ.

Ο Τσιτσιπάς συνέχισε να πιέζει και είχε και πέντε μπρέικ πόιντ στο 1-1 του τρίτου σετ.

Ο Ρούμπλεφ βρήκε πέντε πρώτα σερβίς και το σετ πήγε σε τάι μπρέκ, όπου ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 5-2, έχασε το προβάδισμα, αλλά είδε και τον Ρούμπλεφ να έχει ματς πόιντ στο 5-6! Εκεί, ο Τσιτσιπάς υπέπεσε σε διπλό λάθος (6-6), αλλά ακολούθησαν δύο σερί πόντοι του για να επικρατήσει.