Ολυμπιακός: Επική πρόκριση μέσα στο Λονδίνο

Ο Ολυμπιακός ανατρέποντας το εις βάρος του αποτέλεσμα (0-1)του πρώτου αγώνα στον Πειραιά και επιδεικνύοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, επικράτησε άξια 2-1 της Άρσεναλ στην παράταση, μέσα στο «Emirates» με γκολ του Ελ Αραμπί στο 120’, γράφοντας ιστορία και έτσι προκρίθηκε στους «16» του Europa League.

Οι «κανονιέρηδες» είχαν βρεθεί με σκορ πρόκρισης λόγω πανέμορφου γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο 113’ με γυριστό σουτ. Τέσσερα λεπτά πριν οι «ερυθρόλευκοι» του λιμανιού άγγιξαν το 2-0 με το οριζόντιο δοκάρι του Μασούρα. Το σκορ είχε ανοίξει ο Σισέ με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Βαλμπουενά.

Ανώτερος συνολικά ο Ολυμπιακός, δικαιούταν κάτι καλύτερο νωρίτερα και στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, κάτι το οποίο ήρθε στο τελευταίο λεπτό.